נומרטור

מתוך wikiany
גרסה מ־11:49, 22 באפריל 2019 מאת 193.47.165.251 (שיחה) (מטרת הכלי)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הנומרטור הוא כלי חישובי למעקב אחר הוצאות עתידיות של הממשלה.

מטרת הכלי[עריכה]

הנומרטור מאפשר מעקב אחר כלל ההתחייבויות התקציביות של הממשלה 3 שנים קדימה. הנומרטור כולל מעקב אחר הוצאות מתוכננות והכנסות חזויות ואחר התאמתן לתקרות ההוצאה והגרעון ב-3 השנים שלאחר שנת התקציב השוטפת. תחזיות והערכות אלו יעודכנו לפחות פעם בשנה. הכלי מאפשר קבלת החלטות בעלות משמעות תקציבית בהתאם להתחייבויות עתידיות תוך התחשבות במקורות התקציביים.

הנומרטור מנוהל על ידי אגף התקציבים באוצר. למעשה, מדובר בתוכנת מחשב אליה מוזנים כל החלטות הממשלה שיש להן עלות תקציבית. המערכת מחשבת את העלות התקציבית לשנים הקרובות. המערכת מתחשבת בגורמים נוספים כגון : גידול בכמות הילדים, הקשישים, המכוניות ועוד. הנומרטור אמור לשמש את הממשלה להתנהלותה השוטפת. הוא יציג את גודל ההכנסות ממיסים הצפויות, גודל הגרעון הצפוי.

אחת לחצי שנה, אגף התקציבים יצטרך להסביר על מה מבוססות הנחות הייסוד שלו.

היסטוריה[עריכה]

הנומרטור הוא כלי שפיתח אגף התקציבים במשרד האוצר והוא נכנס לשימוש החל משנת התקציב של 2016.

הצורך בכלי נוצר כתוצאה ממעבר לתקציב דו שנתי, בעקבותיו החלה הממשלה לקבל החלטות שמשפיעות על השנתיים הקרובות.

השפעות[עריכה]

הנומרטור מאפשר לממשלה לדעת האם יש כיסוי תקציבי להחלטות שיתקבלו. הכלי מגביר את השקיפות בקבלת החלטות שכן המידע שמופיע בו חשוף הן לפוליטיקאים והן לציבור. הכלי אמור להקטין לחצים תקציביים שכן, הוא מציג מה המחיר של כל החלטה תקציבית.

"הפשטות היא סוד הגאונות של הנומרטור, משום שהוא מציב בפני השרים תמונה ברורה של עומק הבור התקציבי המיועד לשנים הבאות. בנקודה הזאת הגדיל לעשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועל כך הוא ראוי לכל שבח, כשהחליט לפני כשנה שהנומרטור יהיה לא רק ייצוגי אלא גם מעשי — כלומר, הנומרטור לא רק יאמוד את ההתחייבויות העתידיות של הממשלה, אלא גם יכבול את ידיה בביצוע התקשרויות חדשות כבר היום."

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים[עריכה]

תבנית:הערות שוליים