הבדלים בין גרסאות בדף "נומרטור"

מתוך wikiany
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(יצירת דף עם התוכן "הנומרטור הוא כלי חישובי למעקב אחר הוצאות עתידיות של הממשלה. == מטרת הכלי == הנומרטור מאפשר...")
(אין הבדלים)

גרסה מ־22:16, 28 בנובמבר 2016

הנומרטור הוא כלי חישובי למעקב אחר הוצאות עתידיות של הממשלה.

מטרת הכלי

הנומרטור מאפשר מעקב אחר כלל ההתחייבויות התקציביות של הממשלה באופן רב שנתי. הנומרטור כולל מעקב אחר הוצאות מתוכננות והכנסות חזויות ואחר התאמתן לתקרות ההוצאה והגרעון ב-3 השנים שלאחר שנת התקציב השוטפת. תחזיות והערכות אלו יעודכנו לפחות פעם בשנה. הכלי מאפשר קבלת החלטות בעלות משמעות תקציבית בהתאם להתחייבויות עתידיות תוך התחשבות במקורות התקציביים.

הנומרטור מנוהל על ידי אגף התקציבים באוצר. למעשה, מדובר בתוכנת מחשב אליה מוזנים כל החלטות הממשלה שיש להן עלות תקציבית. המערכת מחשבת את העלות התקציבית לשנים הקרובות. המערכת מתחשבת בגורמים נוספים כגון : גידול בכמות הילדים, הקשישים, המכוניות ועוד. הנומרטור אמר לשמש את הממשלה להתנהלותה השוטפת. הוא יציג את גודל ההכנסות ממיסים הצפויות, גודל הגרעון הצפוי.

אחת לחצי שנה, אגף התקציבים יצטרך להסביר על מה מבוססות הנחות הייסוד שלו.

היסטוריה

הנומרטור הוא כלי שפיתח אגף התקציבים במשרד האוצר והוא נכנס לשימוש החל משנת התקציב של 2016.

הצורך בכלי נוצר כתוצאה ממעבר לתקציב דו שנתי, בעקבותיו החלה הממשלה לקבל החלטות שמשפיעות על השנתיים הקרובות.

השפעות

הנומרטור מאפשר לממשלה לדעת האם יש כיסוי תקציבי להחלטות שיתקבלו. הכלי מגביר את השקיפות בקבלת החלטות שכן המידע שמופיע בו חשוף הן לפוליטיקאים והן לציבור. הכלי אמור להקטין לחצים תקציביים שכן, הוא מציג מה המחיר של כל החלטה תקציבית.

"הפשטות היא סוד הגאונות של הנומרטור, משום שהוא מציב בפני השרים תמונה ברורה של עומק הבור התקציבי המיועד לשנים הבאות. בנקודה הזאת הגדיל לעשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועל כך הוא ראוי לכל שבח, כשהחליט לפני כשנה שהנומרטור יהיה לא רק ייצוגי אלא גם מעשי — כלומר, הנומרטור לא רק יאמוד את ההתחייבויות העתידיות של הממשלה, אלא גם יכבול את ידיה בביצוע התקשרויות חדשות כבר היום."

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

תבנית:הערות שוליים